PASTÖRİZASYON SİSTEMLERİ

Süt, krema, mevye suyu, gül suyu, ketçap, mayonez, şıra, bira, şarap, meyve sosu gibi birçok ürünü pastörizasyon sistemleri ile pastörize etmek mümkündür.

Plakalı pastörizasyon sistemleri ana parçası plakalı eşanjörlerden oluşan sistemlerdir. Plakalar arasına yüksek sıcaklığa dayanıklı contalar yerleştirilmiştir. 

Bu contalar plakalardan geçen sıvılar birbirine karışmasını engellemektedir. Bu plakalar 95-125 mm kalınlığında olup paslanmaz çelikten yapılmıştır. 

Plaka üzerindeki oluklar türbülanslı dolum yaptırır ve ısı transfer yüzeyini arttırır ve sıvının ısı ile temas süresini uzatır.

SÜT ÜRÜNLERİ PASTÖRİZATÖRLERİ

Günümüzde içme sütü üretim teknolojisinde, en çok bilinen ve uygulanan ısıl işlemler pastörizasyon ve UHT teknolojisidir. Pastörizasyonla kısa ömürlü ancak taze bir ürün elde edilirken; UHT ile uzun ömürlü ancak duyusal olarak beğeni düzeyi daha düşük bir ürün elde edilmektedir. 

Bu bağlamda ESL teknolojisi, pastörize süte göre daha uzun ömürlü ve duyusal olarak tüketiciye daha cazip bir ürün sunmak amacıyla geliştirilmiş yeni bir yöntemdir. Bu yöntem; mikrofiltrasyon, baktofügasyon, vurgulu elektriksel alan, yüksek basınç uygulaması gibi işlemleri de içerisinde bulundurabilmektedir. 

Bu yöntem ile hijyenik şartlarda paketlenen süt, buzdolabı sıcaklığında muhafaza edildiği sürece pastörize süte oranla daha uzun raf ömrüne sahip
olmaktadır.


Bu teknoloji ile 45-60 güne kadar muhafaza edilebilen ve duyusal olarak pastörize süte daha yakın bir ürün elde edilmektedir.

Doğru soğutma ile birlikte, pastörizasyon 
sütün işlenmesindeki en önemli süreçlerden biridir. Doğru uygulamayla pastörizasyon  sayesinde  süt daha uzun raf ömrüne sahip olur. 


Sıcaklık, pastörizasyon süresi, süt kalitesi ve raf ömrü bilgileri kesin olarak belirtilmesi gereken çok önemli faktörlerdir. 

HTST pastörize işlemi görmüş normal kalitede bir süt için pastörizasyon  sıcaklığı genellikle 72-75 °C'dir ve 15 ila 20 saniye arası bu sıcaklıkta tutulur. 

PEYNİR VE PEYNİR ALTI SUYU PASTÖRİZATÖRLERİ 

Başarılı bir üretim, yüksek kalite ve verim sağlamak için, hassas işlemler esnasında süt kalitesinin korunmasını ve olumsuz parçacıkların ortadan kaldırılmasını gerektirir. 


SERTEK, bileşenleri optimum kalite ve verim elde etmek için esas olan nazik ve etkili ısı uygulaması ve pompalama sağlar.

 

Peynir üreticileri tesislerinin değişen müşteri tercihlerine uyum sağlama konusunda yeterince esnek olmakla birlikte hammaddelerden en iyi şekilde ve en uygun maliyetlerle yararlanabilir olduğundan emin olmalıdır. 


Müşteri talebini karşılamak için, üreticiler katı yasal regülasyon gereksinimleri karşılarken aynı zamanda büyük miktarlarda kaliteli ürünler de üretmesi gerekir.


SERTEK çiğ süt işlemek için peynir yapımı hazırlığında geniş bir hijyenik ekipman yelpazesi sunmaktadır. 


Bizim ekipmanlarımız ürün bütünlüğünü korurken aynı zamanda tam izlenebilirliğin yanı sıra ürün verimini artırmak için gerekli olan hızı da sağlar. Hijyenik ekipmanlarız peynir üreticilerine tam bir gönül rahatlığı verir.

SÜT TOZU PROSESİ

Süt tozu, süt suyunun buharlaştırılıp yoğunlaştırılmasıyla oluşan kuru maddenin toz haline getirilmesiyle elde edilen, dayanıklı ve besin değeri yüksek bir süt ürünüdür. Su oranı %1,5-4 arasında değişmektedir. Süt ilgili sorunlar arasında kısa raf ömrü, uzun taşıma mesafesi ve depolama maliyetleri yer alır. Bunu önceden toza çevirmek genellikle daha iyi bir seçenektir. Süt tozu, çok çeşitli ürünlerle birlikte işlenme esnekliği sayesinde kullanışlı bir formattır. Genellikle, toz yerel olarak rekombine edilir ve yerel süt olmadığında veya maliyeti uygun olmadığında sıvı sütün yerine kullanılır. Sıvı sütü toza dönüştürmek raf ömrünü artırmak için harika bir yoldur ve azalan taşıma maliyetleri sütün uzun mesafelerde taşınmasını verimli hale getirir.

UHT SÜT STERİLİZATÖRÜ

Direkt buhar enjeksiyonu olarak akernatif bir proses metodu da bulunmaktadır. Sterilizatör, özellikle süt ve süt ürünleri için yüksek sıcaklıklarda (>130 °C) mikrobiyal yükü sıfırlamak için özel olarak dizayn edilmiş bir ünitedir. 


Plakalı ısı değiştiriciler ile yapılabilen sistemlerin yanısıra, tübüler ısı değiştiricili sistemler, yüksek çalışma temposu ve uzun ömürlü olması dolayısıyla tercih edilmektedir.

 

Özellikle kaynama noktasından yukarıdaki sıcaklıklarda yapılan bu işlemlerde, ürün ve servis suyu akışları arasındaki basınç ve sıcaklık kontrollerini ayarlamak, dikkatli ve özenli bir çalısma gerektirmektedir. Ayrıca direkt buhar enjeksiyonu olarak alternatif bir proses metodu da bulunmaktadır.


Bugün ve  gelecekte kendinize özgü üretim ihtiyaçlarınıza uyan, sizi daha yenilikçi, daha etkili ve  daha rekabetçi kılacak en uygun çözümün sağlanmasında sizlerin yanınızdayız. Ayrıca bu en uygun çözümün, sizinle yakın ortaklık halinde gıda üretimine yönelik geniş bilgimizi ve eksiksiz yenilikçi teknoloji yelpazemizi uygularken ortaya çıktığını düşünüyoruz.

MEYVE SUYU PASTÖRİZATÖRLERİ

Meyve suyu, nektar, düşük asitli, izotonik ve pulplu içecekler gibi ürünlerin pastörizasyonu amacıyla üretilen bir sistemdir. 


Ürünün içindeki çözülmüş halde bulunan oksijenin uzaklaştırılması için isteğe bağlı olarak deaeratör ilave edilebilir. Ayrıca posalı ürünlerde kullanılabilen homojenizatör ürün kalitesini arttıran bir seçenek olacaktır. 


Sistem tam otomatik, yarı otomatik yada manuel sistem olarak dizayn edilebilmektedir. Pastörizeler tamamen hijyenik ve gıda teknolojisine uygun olarak imalatı yapılmaktadır.

 

Yüksek hassasiyete sahip harmanlama ekipmanlarımız ürün kayıplarını ihmal edilebilir seviyede tutar ve doğru miktarda suyun eklenmesini sağlar.


Sağlığa ve zindeliğe verilen önemin giderek artmasıyla birlikte tüketiciler, markaların da bu konuda dürüst ve şeffaf olmasını bekliyor. 


Önde gelen markalardan olabilmek, modern tüketicinin dikkatini çekmek ve hayal gücünü tetiklemek için parolamız, "Gelişmek, tasarım ve ilk olmak".

DONDURMA PASTÖRİZATÖRLERİ

Dondurmanıza, yoğun vanilya, fındık tadı, çekici bir renk veya hangi özellikleri vermek isterseniz, SERTEK sizler için uygun sistemi sağlayacaktır.

 

Aromalar, renkler, tatlandırma ve püreler için hepsi bir arada preparatlar, doğru bir şekilde koordine edilmiş ve üretim süreçlerinize uyarlanmış dondurmanız için ihtiyaç duyduğunuz bütün içerikleri ihtiva eder.


Azaltılmış yağ veya azaltılmış şeker alternatifleri, çeşitli üst kaplamalar ile donmuş yoğurt gibi yeni konseptler veya dondurmaya karşı kendi vejeteryan alternatiflerinizi piyasaya sürerek yeni pazarların ve hedef gruplarının kapısını açın. 


SERTEK, sizin için alternatif yiyecek kategorileri ve içecek endüstrisi olmak üzere doğru ürün çözümlerini geliştiriyor.

YUMURTA PASTÖRİZATÖRLERİ

Yumurta pastörizatörü, yumurta sıvı ürünlerinin (yumurta beyazı, yumurta sarısı, tüm yumurta) pastörize edilmesi için kullanılmaktadır. 


Pastörizasyon, escherichia coli, bruselloz ve ısıya dayanıklı bakteriler gibi patojenik bakteri formlarının hayati aktivitesini durdurur. 


Yumurta pastörizasyon makinesinin diğer makinelere göre avantajları; sıcak su için kazan almaya, homojenizatör satın almaya gerek olmaması, hassas sıcaklık kontrolüne sahip olmaması şeklinde sıralanabilir.

 

Yüksek kaliteli yumurta ürünleri üretimi için geliştirilmiştir, %100 yumurta sıvısını karışık olarak yada sarısı ve beyazını ayrı ayrı pastörize edebilir.


Kompakt tasarımı ile küçük alanlara bile sığabilir. Uzun süre temizlik gerektirmeden yüksek sıcaklıklarda pastörizasyon yapabilme kabiliyetine sahiptir.

KREMA PASTÖRİZATÖRLERİ

Kremanın pastörizasyonu için kullanılan pastörizatördür. Krema hafif olan yağ yüzeye yükseldiğinde geriye kalan sütün yüksek kaymak içeren katmanından oluşan lezzetli bir süt ürünüdür. Sanayi krema üretiminde süreç, ayırıcılar ya da santrifüjler kullanılarak hızlandırılır.

 

Krema ürünleri yeni lezzetler ortaya çıkarma, diğer lezzetleri güçlendirme ve hem soğuk hem de sıcak yemeklere yumuşak bir kıvam kazandırma konusunda benzersizdir.Hassas ve doğru işleme gerektiren özel bir üründür.


Üretimin en önemli aşaması kremanın çiğ sütten ayrıştırılmasıdır. SERTEK olarak, sizler için  bu işlemi son derece iyi anlar ve size gerekli hassas yağ içeriğini özütlemek için gelişmiş ekipmanlar sağlayabiliriz.

Ayrıca, makinelerimiz hassas ısıtma ve pompalama sağlamak için üründen çözülmemiş havayı gidermeyi mümkün kılan hermetik sistemlerle tasarlanmıştır.

PROJELERİNİZ İLE İLGİLİ TEKLİF İSTEYİN


Projeleriniz ile ilgili teklif istek ve taleplerinizi, teklif formumuzu kullanarak bize gönderebilirsiniz.Teklif istekleriniz en kısa sürede uzman ekibimiz tarafından size gönderilecektir.

© Sertek Gıda Mak.San. ve Tic.Ltd.Şti | Tüm Hakları Saklıdır.