GIDA ENDÜSTRİSİ PLAKALI EŞANJÖRLER

 • Şıra Isıtma ve Soğutma
 • Maya Isıtma ve Soğutma
 • Maya Flash Pastörizasyonu
 • Bira Sos Soğutma
 • Nişasta Isıtma ve Soğutma
 • Yumurta Pastörizasyonu
 • Sos Isıtma ve Soğutma
 • Bira Flash Pastörizasyonu
 • Bitkisel Yağ Isıtma ve Soğutma
 • Bitkisel Yağ Pastörizasyonu
 • Bitkisel Yağ Plakalı Ekonomizerler
 • Emülsiyon Yağlarının Pastörizasyonu
 • Hamyağ Isıtma ve Soğutma

PASLANMAZ GÖVDELİ EŞANJÖRLER


SÜT PASTÖRİZATÖR EŞANJÖRÜ

Temel gıda maddelerinden olan süt, üretimi ve toplanmasının yanısıra sağlıklı olarak uzun süre saklanması zor olan bir gıda maddesidir. 

Bu yüzden tarih boyunca uzun süre saklanabilmesi için çesitli yollar denenmiş ve son olarak pastörize teknolojisi geliştirilmiştir. 

Pastörizasyon kaba anlatımıyla sütün hızlı bir şekilde yüksek sıcaklıklara çıkarılması ve sıcaklığın tekrar düşürülmesidir. Bu sayede sütün içerisindeki bakterilerin etkisiz hale getirilmesi sağlanır. 

Sertek Plakalı Eşanjörleri pastörizasyona uygun olarak çok kademeli olarak dizayn edilebilmektedir. Pastörizasyonda plakalı eşanjör kullanılmasının en büyük avantajı yüksek rejenerasyon değerlerine ulaşılabilmesidir.

SÜT & AYRAN MEYVE SUYU ISITMA VE SOĞUTMA EŞANJÖRLERİ

Süte uygulanan işlemler sonunucunda meydana gelen yoğurt da tıpkı sütte olduğu gibi bakterilerin yaşaması ve çoğalması için çok uygun bir ortamdır. 

Bu yüzden süte uygulanan işlemlerin benzeri yoğurt içinde uygulanmalıdır. 

Sertek plakalı eşanjörleri, yoğurt uygulamlarına uygun gap aralığı geniş olan ve yoğun akışkanlarda maksimum performans sunan geniş aralıklı plakaları ile size en uygun çözümü sunmayı garanti eder.

 • Meyve ve Sebze Sularının Pastörizasyonu
 • Lifli Meyve Sularının Isıtılması ve Soğutulması
 • Konsantre Meyve Sularının Isıtılması ve Sogutulması
 • Meşrubat Suyu ve CO2 İçeren Sıvıların Isıtılması ve Soğutulması
 • Şrup Pastörizasyonu

GENEL ENDÜSTRİ PLAKALI EŞANJÖRLER


Plakalı Eşanjörler, aralarında sıcaklık farkı bulunan iki farklı akışkan arasında ısı transferi yapma prensibine göre çalışan cihazlardır. Isıtacak akışkan ve ısınacak akışkan, plakalar ile birbirinden tamamen ayrılmıştır. 

Standart plakalı eşanjörlerde toplamda dört adet giriş-çıkış portu bulunur ve bunlardan ikisi ısıtıcı akışkanın, diğer ikisi ısınacak akışkanın giriş ve çıkışlarıdır. Özel üretim ile birden fazla ısıtıcı veya ısınacak akışkan bulunan eşanjörler firmamız tarafından üretilmektedir.

SICAK SU ISITMA

Konutlarda ve sanayide sıcak su konfor açısından olmazsa olmazlardandır. Sertek Plakalı Eşanjörleri ile kullanım suyunuz merkezi veya bireysel olarak üretilebilir. 

Eski sistemlerle kıyaslandığında daha hijyenik daha verimli daha uzun ömürlü daha ekonomik ve daha kompakt olan bu sistem ile artık yaşanılan 

Kireçlenme, aşırı klor kaynaklı deformasyon gibi problemlerde sistemi komple değiştirmek yerine ufak revizyonlarla sisteminiz, eski performansına ulaşabilmektedir.

BÖLGESEL ISITMA

Bölgesel ısı merkezleri, jeotermal kaynaklar, elektrik üretim tesisleri gibi

kaynaklardan gelen sıcak su kullanılarak bir bölge, bir ilçe, hatta komple bir il bile ısıtılabilmektedir. 

Gelen kaynağın çeşidine göre özel dizayn edilen Sertek Plakalı Eşanjörleri ile

bölge zonlara ayrılabilmekte ve her bina altına konularak binaların ihtiyacına uygun sıcak su üretilebilmektedir.


YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ
 
Daha fazla ısınma konforu istenen bölgelerde son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlanan yerden ısıtma sistemlerinde, ısıtıcı kaynağın korozyondan etkilenmesinin 

Önüne geçmek için kullanılan Sertek Plakalı Eşanjörleri, ısınan alan ile ısıtıcı kaynak arasında bir koruyucu duvar görevi görmektedir. 

Yüksek korozyon dayanımı, komple paslanmaz yapısı ve özel dizaynları sayesinde Sertek Plakalı Eşanjörleri sisteminizi yıllarca sorunsuz kullanmanızı garanti eder.

HAVUZ ISITMASI
 
İster yüzme havuzu olsun isterse sağlık amaçlı olsun bütün havuzların belli sıcaklıklar arasında olması gerekir.

Havuzları istenilen sıcaklıklar arasında tutmak amacı ile basit bir otomasyon yardımıyla Sertek Plakalı Eşanjörleri kullanılmaktadır. 

Kompakt yapılan sayesinde havuzunuzun makine dairesinde çok az bir alan kaplayan

Sertek Plakalı Eşanjörleri, havuzunuzu istediğiniz sıcaklıkta tutmanızı sağlar.

CHILLER SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Düşük sıcaklıkta su istenen uygulamalar için soğutma kulesi genellikle yeterli gelmemektedir. Bu yüzden bu uygulamalarda chiller tercih edilmektedir. 

Chiller gurupları genellikle çok hassas, çok pahalı ve tamiratı zor olan cihazlar olduğu için tesisattan gelebilecek herhangi bir olumsuz durumda çok büyük hasarlar oluşabilir. 

Sertek Plakalı Eşanjörleri, sistem ile chiller devresini birbirinden ayırarak bu iki sistemin birbirinden bağımsız olarak çalışmasını, sadece aralarında ısı transferi yapmalarını sağlar.

ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİ

Termik santraller elektriğin üretildiği yerler olmanın yanı sıra çok büyük kızgın su kaynaklarıdır. Bu sistemlerde ortaya çıkan kızgın suyun soğutulması için ekstra sistemler kurulup soğutmak için büyük paralar harcanmaktadır. 

İşte bu noktada Sertek Plakalı Eşanjörler devreye girip bu sistemlerde suyun bedava soğutulmasını sağladığı gibi buradan alınan ısı enerjisi ile bir bölgenin tamamen ısıtılmasını da sağlar.

ATIK ISI GERİ KAZANIMI

Sanayi tesislerinde çürük buhar, kumaş yıkamadan dönen sıcak su gibi boşa giden birçok ısı kaynağı vardır. 

Aynı zamanda tesis içerisinde kullanım sıcak suyu üretimi, ofis ısıtması gibi ısıya ihtiyaç duyan uygulamalar da vardır. 

Mevcut ısı kaynaklarını ısıya gereksinim duyan kısma iletmek için kullanacağınız Sertek Plakalı Eşanjörü ile hem ısınızı boşa harcamamış olursunuz. 

Hem de ihtiyacınız olan ısı gereksinimi için ekstra maliyetten kurtulmuş olursunuz. 

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ

Alternatif enerji denilince ilk akla gelen güneş enerjisi sistemleridir. Kullanım sıcak suyu temininde ve konut ısıtmasında bedava enerji sağlayan bu sistemlerde ani su ısıtıcı olarak kullanılan 

Sertek Plakalı Eşanjörleri, sistemin daha venimli ve daha güvenli çalışmasını sağlayarak sistemin ömrünü uzatır.

ASİT SOĞUTMA EŞANJÖRLERİ

Kimya sanayinde kullanılan kimyasal akışkanların prosese göre ısıtılması veya soğutulması gerekmektedir. Doğru sonuçlar alınması için prosesin her aşamasında doğru sıcakık değerleri ile çalışılmalıdır. 

Buhar veya sıcak su ile ısıtma yapılabileceği gibi soğutma kulesi ve chiller gibi kaynaklar ile soğutma yapılabilir. Kimya sanayinde asıl problem kullanılan kimyasalın agresifik durumudur. 

Agresif kimyasallar plakalı eşanjörlerde, hem plakalar hemde contalar için risk oluşturur. Bu yüzden doğru plaka ve conta seçimi hayati önem taşır. 

Sertek Plakalı Eşanjörlerinde, Çift Katmanlı Plakalar, Özel Viton Contalar gibi spesifik uygulamalara uygun malzeme çeşitliliği ile aradığınız bütün çözümleri bulabilirsiniz.

PROJELERİNİZ İLE İLGİLİ TEKLİF İSTEYİN


Projeleriniz ile ilgili teklif istek ve taleplerinizi, teklif formumuzu kullanarak bize gönderebilirsiniz.Teklif istekleriniz en kısa sürede uzman ekibimiz tarafından size gönderilecektir.

© Sertek Gıda Mak.San. ve Tic.Ltd.Şti | Tüm Hakları Saklıdır.