BORULU EŞANJÖRLER

Borulu eşanjörlerde ısı transfer yüzeyi borulardan oluşur. Akışkanın biri boruların içinden akarken, diğer akışkan gövde tarafından borulara paralel veya çapraz olarak akar. Dolayısıyla ısı transferi boru yüzeylerinde gerçekleşir. 

Borulu eşanjörler yüzeyin içerisinden geçen borular sayesinde ısı transferi sağlar. Yüksek basınç veya sıcaklık durumlarında contalı eşanjör veya lehimli eşanör yerine borulu eşanjörler tercih edilir.

Borulu ısı eşanjörleri, tüm proseslerde kullanılan ısı değiştirici sınıfıdır. Kendi grubu içinde çok çeşitli tipleri vardır.

Borulu Eşanjör Sınıflandırması

  • Petro kimya ve rafineri alanında kullanılan eşanjörler,
  • Turboların şarjını soğutan eşanjörler, 
  • Gemi baca gazı gemi ısı dönüşümü borulu eşanjörleri,
  • Tekstilde kullanılan boyama makinesi eşanjörleri,
  • Yağ soğutucu görevindeki borulu tip eşanjörler, kompresörlerde kullanılan eşanjörler olarak adlandırabiliriz.

Borulu ısı eşanjörleri, tüm proseslerde kullanılan ısı değiştirici sınıfıdır. Kendi grubu içinde çok çeşitli tipleri vardır.
  
Bazı gıda 
ve kimya uygulamalarında ısıl işlemler çok yüksek sıcaklıklarda 
veya basınçlarda yapılmaktadır. 

Bahsedilen sıcaklık ve basınçlarda plakalı eşanjör kullanımı conta sıcaklık ve basınç dayanımı sınırı geçildiği için kullanılamamaktadır. 

Bu tip uygulamalar için Sertek sökülebilir, tam hijyenik borulu eşanjörler geliştirmiştir. Bu borulu eşanjörler için sıcaklık sınırı 350°C kadar çıkabilmektedir. 

Bu tip eşanjörlerdeki kaynaklar, pürüzsüz bir akış yüzeyi sağlayabilmek için çok hassas yapılmalıdır.

Borulu eşanjörler istekler doğrultusunda belirtmiş olduğumuz proseslere rahat ve güvenli bir şekilde uygulanabilirler.

Borulu eşanjör proses desteği ekibimizle tasarım ve üretim aşamalarında kullandığımız kompansatör sayesinde ısı transferi esnasında genleşme ve ısı kaybı yaşanmamaktadır. 

Borulu tip eşanjörlerin kaynaklanması sırasında ısı transferinden maksimum verim elde edebilmek adına  profesyonel boru yerleştirme teknikleriyle işlemi gerçekleştirilir.

PROJELERİNİZ İLE İLGİLİ TEKLİF İSTEYİN


Projeleriniz ile ilgili teklif istek ve taleplerinizi, teklif formumuzu kullanarak bize gönderebilirsiniz.Teklif istekleriniz en kısa sürede uzman ekibimiz tarafından size gönderilecektir.

© Sertek Gıda Mak.San. ve Tic.Ltd.Şti | Tüm Hakları Saklıdır.